بيمارستان هفده شهريور آمل
۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن
br ENGLISH
سینوس پایلونیدال

 

سينوس پايلو نيدال

اين بيماري به شكل يك سوراخ ترشح كننده يا آبسه يا زخم عفوني در پوست و در پايين‌ترين نقطه پشت بين دو برجستگي باسن ظاهر مي‌شود و چون معمولاً حاوي توده‌اي از مو است به آن بيماري آشيانه مو نيز گفته مي‌شود. اين بيماري به طور شايع مردان را بيشتر از زنان گرفتار مي‌كند. بيماري كيست پايلونيدال در اصل اختلال خفيفي است كه طي تكامل جنيني رخ مي‌دهد و براي اولين بار در دوران بلوغ و هنگامي كه رشد مو و فعاليت غدد چربي افزايش مي‌يابد بروز مي‌كند. بيماري معمولاً تا زماني كه بصورت حاد دچار عفونت نشده باشد، نشانه‌اي ندارد. عامل عفونت معمولاً استافيلوكك است.

تعريق زياد، چاقي و پوشيدن لباس تنگ از عوامل افزايش بروز بيماري است.

علايم شايع:

همانطور كه گفته شد ممكنست تا مدت‌ها قبل از بلوغ بدون علامت باشد، در صورت ايجاد عفونت علايم زير بروز مي‌كند:

- درد، قرمزي، احساس درد و تورم، ترشح چرم و مو در ناحيه مبتلا

- در صورتيكه در سينوس آبسه ايجاد شود بيمار دچار تب و لرز، درد و تورم فزاينده در ناحيه پشت مي‌گردد.

درمان:

طبيعت بيماري به گونه‌اي است كه خود به خود رفع نمي‌شود و اغلب بيماران نهايتاً به فژهايي از جراحي به صورت موضعي و يا بيهوشي عمومي نياز پيدا مي‌كنند. در مراحل اوليه التهاب، عفونت ممكنست توسط درمان آنتي بيوتيكي كنترل شود. اما آنتي بيوتيك كيست پيلونيدال را رفع نمي‌كند و صرفاً عفونت را خاموش مي‌كند. اگر آبسه تشكيل شده باشد حتماً بايد توسط جراح محل آبسه تحت بي‌حسي موضعي باز شده و ترشحات آن تخليه گردد.

 

 

 

 

 

بعد از درمان فرآيند حاد در صورتيكه بيماري مزمن شده باشد و همچنين ترشح مداوم و يا درد و يا تشكيل متناوب آبسه‌ها وجود داشته باشد، جراحي وسيعتري براي باز كردن و خارج كردن كيست و مجراي سينوس انجام مي‌شود. معمولاً بعد از جراحي زخم باز نگه داشته مي‌شود تا با ايجاد بافت جديد ترميم شود البته براي پر شدن زخم به 3-2 ماه وقت نياز است.

مراقبت‌هاي قبل از عمل جراحي

در صورتي كه جهت عمل جراحي بستري مي‌شويد لازمست در مورد داروها و سوابق بيماري‌هاي قبلي خود پزشك را مطلع كنيد. كساني كه سيگاري هستند بايد حداقل 2 هفته قبل از جراحي سيگار كشيدن را متوقف كنند زيرا در افراد سيگاري شانس مشكلات تنفسي در حين جراحي بيشتر است. همچنين بهبودي پس از عمل در افراد سيگاري بسيار آهسته انجام مي‌شود و لازمست تا ماهي بعد از عمل نيز سيگار نكشيد.

در صورت درد از استامينوفن استفاده كنيد. استامينوفن نسبت به آسپرين، ايبوبروفن و ناپروكسن ارجحيت دارد زيرا اين داروها زمان انعقاد خون را طولاني‌تر مي‌كنند. همچنين اگر شما به علت بيماري‌هاي ديگر آسپرين مصرف مي‌كنيد لازمست كه 10-7 روز قبل مصرف آنرا قطع كنيد.

قبل از عمل بايد موهاي ناحيه عمل را تا فاصله زيادي از محل سينوس از بين برده و سپس استحمام نمائيد. شب قبل از عمل غذاي ساده‌اي مثل سوپ بخوريد و از حداقل 12 ساعت قبل از عمل ناشتا باشيد.

مراقبت‌هاي پس از عمل جراحي

- قبل از ترخيص در مورد نحوه مصرف داروها، نحوه پانسمان، مدت استراحت و مراقبت‌هاي پس از عمل از پزشك خود سؤال نمائيد.

- در صورتيكه زخم باز شد طريقه صحيح تعويض پانسمان را از پرستار ياد بگيريد.

- تا جايي كه مي‌توانيد ناحيه عمل را بايد تميز و خشك نگه داريد.

- بعد از هر بار اجابت مزاج به آرامي خود را با آب گرم شسته و سپس با پنبه جاذب خشك كنيد.

- خوابيدن بر روي شكم و يا پهلو و گذاشتن بالش بين پاها جهت تسكين درد لازمست. داروها و آنتي بيوتيك‌هاي تجويز شده را طبق دستور پزشك مصرف كرده و دوره درمان را كامل كنيد.

- موهاي ناحيه عمل بايستي هر هفته از بين برده شود در غير اينصورت ممكنست بيماري عود كند. همچنين بعد از زايل كردن موها بايد با استحمام موها از بدن دور نمود.

- علايم عفونت ناحيه عمل را بررسي كنيد در صورت تب (oc 38 بالاتر)، درد غير قابل كنترل و ترشح زياد از ناحيه عمل حتماً به پزشك مراجعه نمائيد.

- استفاده از توالت فرهنگي باعث كمتر شدن درد مي‌شود.

- يك تكه گاز روي زخم گذاشته شود تا هم امكان هوا خوردن وجود داشته و هم از سائيده شدن لباس‌ها به زخم جلوگيري شود.

- در صورتيكه نشستن براي بيمار مشكل و با درد همراه است بايستي يك بالشتك كه وسط آن سوراخ باشد تهيه و از آن استفاده نمايد. در اين صورت زخم در ناحيه سوراخ قرار مي‌گيرد و فشاري بر آن وارد نمي‌شود.

براي پيشگيري از يبوست از رژيم غذايي پر فيبر (حاوي سبزيجات و ميوه‌هاي تازه) استفاه كنيد.

براي پيشگيري از عود مجدد كيست:

- موهاي ناحيه عمل را از بين ببريد.

- از لباس‌هاي سبك و گشاد استفاده كنيد.

- وزن خود را متعادل نگه داريد.

عوارض:

1- عود مجدد بيماري 

2- عفونت

منافع:

- كاهش درد         

- بهبود سريع


 

1394/07/08
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal