بيمارستان هفده شهريور آمل
۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن
br ENGLISH
شكستگي گردن

تعريف: مهره‌ گردن از 7 مهره تشكيل شده كه شكستگي هر كدام از اين مهره‌ها را t گردن مي‌گويند.

مهره گردني از آنجاييكه نخاع و ريشه‌هاي عصبي بسيار مهمي دارد كه بسيار حساس‌تر از مهره‌هاي كمري هستند و آسيب جدي اين ناحيه مي‌تواند باعث فلج كامل دست و پا گردد. شكستگي مهره گردن در اثر ضرباتي مي‌باشد كه معمولاً در اثر تصادفات رانندگي يا سقوط از ارتفاع ديده مي‌شود و در حين ورزش و نرمش هم ممكن است فرد دچار شكستگي مهره گردن شود، مثل افتادن يك ژيمناستيك كار از روي حلقه و حين پشتك زدن يا به زمين خوردن يك سواركار از اسب يا برخورد سر يك شناگر هنگام شيرجه زدن به كف استخر كم عمق.

خطرناك‌ترين شكستگي مهره گردن آسيب به نخاع مي‌باشد اين آسيب مي‌تواند فلج هر چهار دست و پا و حتي مرگ شود و ضايعات با صدمه‌ي بالاي مهره‌ي c4 ممكن است مادام‌العمر نياز به تفنس كمكي داشته باشد و بيمار با صدمه حدود c7 قادر است دست‌ها را حركت دهد و غذا بخورد و در هر بيماري كه دچار آسيب شديد بدني به دنبال ضربه‌هاي ذكر شده گرديده است و قبل از هر گونه حركت دادن بايد گردن بي‌حركت شود و اولين اقدام پرسنل اورژانس فيكس كردن با گردنبند مي‌باشد.

بررسي‌هاي تشخيصي:

علائم باليني، گرافي از ستون فقرات، سي‌تي اسكن و MRI (     لاترال گردن بعنوان اولين اقدام تشخيصي)

درمان:

درمان بسته به اينكه شكستگي در كدام يك از مهره‌ي گردني ايجاد شده و شكل و شدت شكستگي چگونه باشد متفاوت است در شكستگي خفيف ممكن است با استفاده از بريس گردني به مدت 6-8 هفته بهبود يابند ولي شكستگي‌هاي شديد معمولاً نياز به جراحي دارند.

پيشگيري:

با رعايت مواردي مي‌توانيم احتمال شكستگي گردن را كم كنيم، هميشه در اتومبيل از كمربند ايمني استفاده كنيد به هيچ وجه در آب كم عمق شيرجه نزنيد، در حين ورزش‌هاي پر تحرك از وسايل و تجهيزات و محيط مناسب استفاده كنيد.

آموزش به بيمار و خانواده:

- فعاليت:

- در تمام اقدامات بايد محور صحيح حفظ شود و هر يكساعت 2 بار تغيير وضعيت داده شود.

- در بيماران باراپلژيك براي جلوگيري از افتادگي پا، آتل بلند نگه‌دارنده توصيه مي‌شود البته اين آتل‌ها بايد هر دو ساعت برداشته شده و دوباره گذاشته شوند.

- براي بيماران دچار شكستگي گردن بدون نقايص عصبي، بعد از 5 2 هفته بسته به نوع و ميزان و شدت شكستگي استراحت مطلق اجازه داده مي‌شود. كه به تدريج حركت كنند و در وضعيت ايستاده قرار بگيرند و بعد از برداشتن كشش، توصيه مي‌شود كه از بريس‌هاي گردني مناسب بسته به نوع شكستگي استفاده شود.

- در بيماران دچار فلج چهار اندام يا فلج اندام‌هاي تحتاني (كوادري پلژي يا پاراپلژي): وقتيكه نخاع به اندازه‌ي كافي تثبيت شده باشد، اجازه وضعيت ايستاده به بيمار داده مي‌شود، براي راه رفتن بيماران پاراپلژي مي‌توانند از بريس‌ها و آتل‌هاي مخصوص، صندلي‌هاي چرخ‌دار و ساير وسايل مخصوص استفاده كنند.

- تغذيه:

- به علت افزايش مصرف انرژي به علت تعادل منفي نيتروژن، ترميم زخم و كاهش اشتهاي بيماران توصيه مي‌شود.

- از رژيم غذايي پر كالري و پر پروتئين استفاده شود.

- براي پيشگيري از يبوست رژيم پر فيبر و مايعات فراوان توصيه مي‌شود.

- براي پيشگيري از DVT ، رژيم مايعات فراوان توصيه مي‌شود.

- مراقبت از پوست و زخم بستر:

توصيه مي‌شود كه حداقل هر دو ساعت يكبار تغيير وضعيت داده شود و در هنگام تغيير وضعيت، پوست نواحي پشت از نظر قرمزي و زخم بررسي شود. پرينه از نظر نظافت كنترل شود، هر چند ساعت يكبار با صابون ملايم و خوب شتسشو شود، مناطق حساس به فشار با كرم يا لوسيون ملايم كاملاً چرب و نرم شوند.


- سازگاري رواني:

براي افزايش سازگاري رواني توصيه مي‌شود تا حد امكان بيمار فعاليت‌هاي روزمره‌ي خود را بطور مستقل انجام دهد.

- عوارض و منافع و خطرات احتمالي:

عوارض سينه به شدت و محل ضايعه از درد تا فلج كامل مي‌تواند بوجود آيد.

خطر بروز ايست‌هاي تنفسي و مرگ در شكستگي‌هاي بالاي C4 مطرح است با درمان‌هاي مناسب اوليه و فيزيوتراپي‌هاي بعدي ضمن بهبودي علائم و برگشت بعضي از عوارض اكثر بيماران مي‌توانند به زندگي نرمال برگشت كنند.

منابع: آموزش و مراقبت از بيمار و خانواده

مغز و اعصاب ، داخلي جراحي ، بروز حوادث

 


1394/07/08
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal