بيمارستان هفده شهريور آمل
۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن
br ENGLISH
تروماي لگن

تروماي لگن:

شكستگي‌هاي لگن جدي و خطرناك هستند زيرا حداقل  اين موارد با آسيب‌هاي عمده و متعدد همراه است مرگ و مير بالاي همراه اين شكستگي‌ها ناشي از خونريزي، عوارض ريوي، آمبولي چربي و DIC و عوارض ترومبو آمبولي و عفونت است.

علايم و نشانه‌هاي شكستگي‌هاي لگنت عبارتند از:

اكيموز و تورم موضعي و احساس كرختي و سوزش روي پوبيس و قسمت‌هاي فوقاني ران و هماتوم لگن و آسيب بافت نرم (خونريزي و شوك دو عارضه جدي و خطرناك شكستگي‌هاي لگني است) نبض‌هاي محيطي هر دو اندام تحتاني بايد لمس شوند. فقدان نبض ممكن است نشان دهنده پارگي شريان ايلياك يا يكي از شاخه‌هاي آن باشد. لاواژ صماق مي‌تواند به تشخيص خونريزي داخل شكمي كمك كند براي جلوگيري از شوك و خونريزي بيشتر بايد بيمار را به آرامي جابه‌جا كرد.

انواع شكستگي‌هاي لگن:

1- پايدار  

 2- ناپايدار

شكستگي پايدار لگن: شامل شكستگي يكي از شاخه‌هاي پوبيس وايسكيوم و استخوان‌ها خاجي و دنبالچه‌اي هستند در اين نوع شكستگي رباط‌هاي لگني سالم مي‌باشد.

شكستگي‌هاي ناپايدار لگن: كه به صورت چرخشي و عمودي و تركيبي از هر دو باشد شكستگي چرخشي در اثر جدا شدگي كامل در سمفيزپوبيس و پارگي نسبي رباط‌هاي خارجي مي‌باشد. نوع شكاف عمومي با جا به جايي عمودي يكطرفه لگن همراه است مثل حالتي كه به بيمار با پاهاي باز از بلندي سقوط مي‌كند.

3- استابلوم  

4- مفصل ران

عوارض زودرس: عوارض ريوي و آمبولي چربي و DIC و ترومبوآمبولي و عفونت

عوارض دير رس:

بدجوش خوردن جوش نخوردن اختلال در راه رفتن و درد كمر به علت آسيب‌هاي وارده به رباط‌ها

توجه: شوك و خونريزي دو عارضه جدي و خطرناك شكستگي‌هاي لگني هستند.

درمان: تراكشن پوستي كاهش درد اسپاسم عضلات و بي‌حركت كردن اندام كمك مي‌كند درمان جراحي شامل فيكاسيون داخلي و تعويض سر مفصل ران با پروتز و جا انداختن به روش بسته.

مراقبت‌هاي پرستاري:

طي 24 تا 48 ساعت اول تسكين درد و پيشگيري از عوارض از اولويت برخوردارند. پرستار بيمار را تشويق مي‌كند هر 1 تا 2 ساعت تنفس عميق و سرفه كند و ورزش‌هاي فلكيسون پا را انجام دهد استفاده از جوراب‌هاي الاستيك ساق بلند براي جلوگيري از ركود جريان وريدي نبض‌هاي محيطي هر دو اندام تحتاني بايد چك شود (فقدان نبض ممكن است نشان دهنده‌ي پارگي شريان ايلياك باشد). دريافت مايعات و رژيم غذايي فيبردار به اندازه‌ي كافي ورزش‌هاي مچ پا و ساق و سرفه و تنفس عميق و مراقبت‌هاي پوستي باعث عوارض ناشي از بي‌حركتي و عوارض ريوي مي‌شود.

پرستار اين بيماران را از نظر صدمات وارده به مثانه، راست روده، روده‌ها و ساير اندام‌هاي داخلي شكمي و عروق و اعصاب لگني بررسي كند. براي بررسي صدمات مجاري اداري، ادرار بيمار از نظر خون آزمايش مي‌شود. پرستار آنتي بيوتيك‌هاي داخل وريدي را جهت پيشگيري از عفونت طبق نظر پزشك تزريق و وضعيت هيدراتاسون و تغذيه‌اي و برون ده ادراري بيمار را به دقت كنترل مي‌كند با قرار دادن يك بالش در بين پاهاي بيمار، اندام تحتاني مصدوم در وضعيت ابدوكسيون و امتداد صحيح قرار مي‌گيرد و هنگام چرخيدن به پهلو از آن حمايت مي‌شود.


عوارض:

شكستگي لگن به دنبال تروماي شديد ايجاد مي‌شود كه به دليل صدمات همراه و عوارض مي‌تواند باعث مرگ و مير ‌شود.

شايع‌ترين آسيب همراه صدمات سر و گردن و شايع‌ترين عارضه شكستگي لگن آسيب دستگاه ادراري ، تناسلي ركتوم و واژن مي‌باشد.

شوك هموراژيك با آسيب هاي عصبي مي‌تواند      همراه باشد.

منافع:

درمان سريعتر سبب ايجاد نتايج خوب مي‌شود.

رفرنس:

پرستاري داخلي-جراحي برونروسودارث 2008

    

1394/07/08
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal