بيمارستان هفده شهريور آمل
۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن
br ENGLISH
مراقبت‌هاي بعد از عمل جراحي ارتوپدي

مراقبت بعد از عمل جراحي:

از زمان عمل بيمار در اتاق عمل تا انتقال به ريكاوري شروع شده و به بهبود بيمار ختم مي‌شود.

توجه به نكات زير پس از عمل حائز اهميت مي‌باشد.

1- درد

ادم، هماتوم و اسپاسم عضلاني در ايجاد درد دخيل مي‌باشد براي كاهش درد مي‌توان از مسكن‌هاي خوراكي، موضعي (شياف) و عضلاني استفاده نمود علاوه بر روش‌هاي داروئي براي كاهش درد، بلند كردن اندام عمل شده، تغيير وضعيت و استفاده از سرما در صورتي كه پزشك دستور داده باشد مي‌تواند به كنترل درد و ادم كمك كند درد فزايند و غير قابل كنترل را به پزشك اطلاع دهيد پس از 3-2 روز اكثر بيماران فقط گاهي اوقاف براي درد و اسپاسم عضلاني نياز به مسكن خوراكي پيدا مي‌كند.

2- عملكرد عصبي- عروقي

تروما، ادم يا وسايل بي‌حركت كردن ممكن است خونرساني بافتي را دچار اختلال كند پس اندام را از نظر رنگ، درجه حرارت، پر شدگي مويرگي، نبض، ادم، درد، حس و حركت كنترل كنيد و در صورت بروز مشكل، فوري به پزشك اطلاع داده، اندام را بلند كنيد و باندها و گچ‌ فشارنده را آزاد كنيد.

3- تأمين سلامت

رژيم غذايي بايد حاوي پروتئين و ويتامين كافي براي التيام زخم باشد بيماري كه مدت طولاني در بستر باقي مي‌ماند نبايد زياد شير مصرف كند زيرا كلسيم بدن را بالا مي‌برد و دفع كلسيم از راه ادرار خطر ابتلا به سنگ ادراري را بيشتر مي‌كند مايعات زياد مصرف كنيد براي به حداقل رسانده دفعات استفاده از لگن نبايد مانع از مصرف مايعات شود. از استعمال دخانيات خودداري كنيد بيماران پير با سوء تغذيه و آنهايي كه بدون كمك قادر به حركت نيستند بيشتر در معرض ابتلاء به زخم فشاري هستند، برگرداندن بيمار، شتسشو و خشك كردن پوست و تقليل فشار روي برآمدگي‌هاي استخواني، براي اجتناب از شكنندگي پوست لازم است.

4- بهبود تحرك جسمي

بيماران بعد از جراحي ارتوپدي معمولاً از حركت كردن مي‌ترسند و زماني تحرك خود را افزايش مي‌دهند كه مطمئن شوند حركت در محدوده درماني مفيد است اگر چه بافت نرم سريعتر از استخوان التيام مي‌يابد و برش جراحي ترميم مي‌شود اما استخوان زير آن به زمان بيشتري احتياج دارد تا ترميم شود و قدرت نرمال خود را بدست بياورد. وسايل عمل (پيچ، پلاك و ...) براي حفظ وضعيت استخوان طراحي شده‌اند نه براي حمايت وزن بدن و در صورت فشار ممكن است خم شوند، شل شوند يا بشكنند پس براي تحرك از وسايل كمك حركتي (عصا و واكر) استفاده كنيد.

5- شوك هيپو ولميك

از دست دادن خون زياد در حين جراحي يا بعد از آن سبب شوك مي‌شود افزايش تعداد نبض، كاهش فشار خون، بيقراري، كاهش دفع ادرار، تغيرات خلقي، تشنگي، كاهش هموگلوبين را سريعاً به پزشك اطلاع دهيد.

6- پنوموني

بيمار را به تنفس‌هاي عميق و سرفه تشويق كنيد اتساع كامل ريه از تجمع ترشحات تنفسي و بروز آتلكتازي و پنوموني جلوگيري مي‌كند. اگر علائم مشكلات تنفسي مثل افزايش تعداد تنفس، سرفه، كاهش صداهاي تنفسي و تب ايجاد شد سريعاً به پزشك معالج اطلاع دهيد.

7- احتباس ادراري

براي پيشگيري از احتباس ادراري و اتساع مثانه بيمار را به دفع ادرار هر 4-3 ساعت تشويق كنيد محيط خصوصي و خلوت در حين دفع ادرار را براي بيمار فراهم كنيد در صورتي كه بيمار قادر به دفع ادرار نيست از سوند ادراري استفاده كنيد و در اولين فرصت ممكن آنرا خارج كنيد.

8- عفونت

عفونت، يكي از خطرات مهم بعد از همه جراحي‌هاست اما در بيماران با جراحي ارتوپدي بعلت خطر بالاي بروز استئوميليت اين نگراني بيشتر است. استئوميليت نياز به درمان طولاني مدت بوسيله آنتي بيوتيك وريدي دارد در صورت وقوع اين شرايط، استخوان و پوتز آلوده و يا وسايل ثابت‌سازي داخلي بايد از طريق جراحي برداشته شوند. در هنگام تعويض پانسمان و تخليه ظرف درناژ رعايت روش استريل ضروري است توجه به محل برش جراحي از نظر علائم عفونت، نوع ترشحات محل درن حائز اهميت است.

9- ترومبو آمبولي

با استفاده از ورزش‌هاي مچ و ساق پا، جوراب‌هاي الاستيك، مصرف مايعات زياد و حركت كردن زودرس مي‌توانيد از بروز ترومبو آمبولي جلوگيري كنيد.

ممكن است استفاده از وارفارين و هپارين با دوز تنظيمي براي جلوگيري از ترومبو آمبولي تجويز مي‌شود.

عوارض و خطرات احتمالي:

- جوش نخوردن استخوان

- عفونت استخوان و استئوميليت

- عدم پذيرش بدن در استفاده از پروتز

منافع:

راه‌اندازي سريعتر بيماركوتاه كردن مدت زمان بستري- كمك به كاهش هزينه

1394/07/08
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal