بيمارستان هفده شهريور آمل
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۳ تير
br ENGLISH
مراقبت از زخم پاي ديابتي

افراد ديابتي مي توانند از بيماريهاي جدي پا كه منجر به قطع پا و يا انگشتان گردد، جلوگيري كنند. بين 50 تا 70 درصد موارد قطع اندامهاي تحتاني در بيماران مبتلا به ديابت انجام مي شود. مراقبت از پا براي هر بيمار ديابتي اهميت فراواني دارد.    هر بيمار ديابتي بايد قند خون خود را با دقت كنترل كند چون كنترل روزانه آن از عوارض و مشكلات جدي پا جلوگيري مي كند. براي پيشگيري از بروز اين مشكلات بايد مراقبت هاي پيشگيري كننده به بيماران آموزش داده شود. بنابراين توصيه هاي ذيل جهت بيماران ديابتي ارائه مي شود:

1- كنترل روزانه پاها

احساس درد در بيماران ديابتي متناسب با گذشت زمان از بين مي رود. بيماران بايد پاهاي خود را روزانه كنترل كنند كه مبادا زخم، برش و التهاب ‏بين انگشتان ايجاد شود و اين كار را جزو عادات روزانه قرار دهند. اگر بيمار بدليل پيري و يا ناتواني نمي تواند اين كار را انجام دهد، اعضاي خانواده اش مي توانند اين كار را انجام دهند.

2- شستن روزانه پاها

بيمار بايد هميشه پاهاي خود را با آب ولرم بشويد. قبل از دوش گرفتن بايد آب را امتحان كند كه مبادا خيلي داغ باشد. بعد از دوش گرفتن بهتر است پاها خشك شوند و بيمار مطمئن شود كه بين انگشتان وي خشك است و محيطي براي رشد قارچ ها بين انگشتان وجود ندارد.

3- محافظت پا از سرما و گرما

بيمار ديابتي بايد پاهاي خود را از تماس با بخاري اجاق گاز، رادياتور و آتش دور نگهدارد.براي جلوگيري از آفتاب سوختگي در ساحل دريا از پماد ضد آفتاب استفاده كند. به هنگام حمام و سونا از كفش يا دمپايي مناسب استفاده كند.

4- جلوگيري از خشكي پوست پا

براي نرم نگهداشت پوست پا از ژل، كرم و يا محلول مناسب استفاده شود تا از خشكي آن جلوگيري گردد. بايد از ماليدن كرم و يا ژل بين انگشتان اجتناب كرد زيرا ممكن است باعث رشد قارچ بين انگشتان گردد.

5- كوتاه كردن ناخن ها

بيمار ديابتي بايد در كوتاه كردن ناخن ها دقت كند. ناخن ها بايد بصورت عرضي و مستقيم كوتاه شوند و گوشه هاي آن كوتاه نگردد. اگر ناخن زخمي شده و يا زير پوست رفته باشد، بايد با پزشك معالج مشورت كند.

6- پوشيدن كفش و جوراب مناسب

بيمار ديابتي بايد همواره از كفش و جوراب مناسب استفاده كند. زيرا ممكن است به هنگام راه رفتن چيزي به پاي وي آسيب رساند. همچنين پوشيدن جوراب و كفش از ايجاد زخم و عفونت جلوگيري مي كند.از جوراب هاي سفيد و تميز استفاده كند و از پوشيدن جوراب هايي كه كش محكم دارند، خودداري كند.

7- برخورد مناسب با ميخچه پا

اگر در پاي بيمار ديابتي ميخچه ايجاد شود، بايد در اولين فرصت با پزشك معالج خود مشورت كند تا بهترين درمان انجام شود. مي توان بعد از حمام يا دوش گرفتن از سنگ پا استفاده كرد ولي استفاده از داروهاي اسيدي يا اشياء برنده جهت از بين بردن ميخچه ممنوعيت دارد، زيرا اين كار خود باعث آسيب پوستي مي شود.

8- حفظ جريان خون پا

بيمار ديابتي دو يا سه بار در روز انگشتان پا را به مدت پنج دقيقه حركت دهد و مفصل زانو را به سمت بالا و پايين ببرد. اين كار موجب جريان خون در پاها و جلوگيري از ركود آن است. وقتي روي صندلي مي نشيند زير پايش چيزي بگذارد تا بالاتر از سطح زمين قرار گيرد.

9- ورزش

بيمار ديابتي بايد از ورزشهايي مانند پرش، دويدن و..... خودداري كند و به انجام ورزشهايي مثل دوچرخه سواري و شنا بپردازد تا آسيبي به پاها وارد نشود.

10- كنترل عوامل خطرساز

قند خون، كلسترول و فشار خون همواره بايد كنترل شوند تا بيمار ديابتي از بروز مشكلات بعدي پيشگيري كند. برنامه مراقبت از پاها جزو مهمترين برنامه هاي بيمار است و بايد در اجراي آن دقيق و كوشا باشد.

 

واحد آموزش

با تائيد رئيس گروه ارتوپدي


1395/08/09
Powered by DorsaPortal