بيمارستان هفده شهريور آمل
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۳ تير
br ENGLISH
شكستگي بالاي استخوان بازو

شكستگي بالاي استخوان بازو

 
 
 شكستگي قسمت هاي بالايي استخوان بازو به طور شايعي در زنان مسن ديده ميشود. دراين افراد ناحيه سر و گردن استخوان بازو دچار پوكي شده و به دنبال زمين خوردن به راحتي شكسته ميشود قطعات شكستگي ممكن است با جابجايي كم باشند و يا ممكن است زياد جابجا شده باشند. در شكستگي ممكن است كه سر استخوان بازو از تنه جدا شود و يا ممكن است ناحيه بالايي استخوان بازو به چند قطعه تبديل شود.

علائم شكستگي

مهمترين علامت اين شكستگي درد درناحيه بالاي استخوان بازو وناحيه شانه است فشاردادن اين محل با دست موجب تشديد درد ميشود. حركت شانه هم ميتواند شدت درد را بيشتر كند گاهي اوقات و به خصوص در مواقعي كه قطعات شكسته شده در هم فرو ميروند ، بيمار ممكن است درد زيادي را احساس نكرده و حتي بتواند شانه خود را حركت دهد. دراين شكستگي معمولا شانه ورم ميكند .

علامت ديگر اين شكستگي ايجاد خون مردگي در ناحيه شانه و بازو است كه معمولا بعد از گذشت چند روز از شكستگي ديده ميشود. در چند روز بعد از شكستگي وسعت اين خونمردگي ها به تدريج بيشتر شده و به طرف پايين بازو و حتي آرنج كشيده ميشود. بيماران معمولا از ديدن وسعت خون مردگي پوستي وحشت زده ميشوندولي بايد به آنها اطمينان داد كه اين خون مردگي پوستي نتيجه طبيعي شكستگي است وبعد از مدتي توسط خود بدن جذب ميشود.

عكس برداري  ساده ميتواند شكستگي را مشخص كند گاهي اوقات براي مشخص شدن قطعات شكسته شده و يا ميزان و جهت جابجايي قطعات از سي تي اسكن استفاده ميشود.

درمان شكستگي

همانطور كه گفته شد اين نوع شكستگي بيشتر در افراد مسن ايجاد ميشود. شانه اين افراد تحمل زيادي نسبت به بي حركتي ندارد به اين معني كه شانه بعد از مدت كوتاهي بي حركتي ، به سرعت دچار خشكي ميشود پس اساس درمان شكستگي هاي گردن استخوان بازو اين است كه هرچه زودتر حركات شانه شروع شوند. براي درمان اين نوع شكستگي ، گاهي اوقات نيازي به عمل جراحي نيست و حال آن كه گاهي اوقات درمان اين نوع شكستگي توسط عمل جراحي صورت مي پذيرد. شكستگي گردن استخوان بازو در بيش از نيمي از موارد بدون جابجايي است دراين موارد درمان غيرجراحي انجام ميشود.  در مواردي كه قطعات شكسته شده جابجايي دارند اگر اين قطعات بيش از يك سانتيمتر جابجا شده باشند يا بيش از 45 درجه زاويه دار باشند درمان شامل عمل جراحي است.

آموزش به بيمار و خانواده

درمواردي كه قطعات شكسته شده در هم فرو رفته اند و حركت شانه بيمار درد زيادي ندارد بايد هرچه زودتر حركات شانه را شروع كرد. دراين بيماران دست بيمار توسط بانداژ به گردن آويزان ميشود روزي چند مرتبه ، حركات شانه انجام ميشود تا از خشك شدن مفصل جلوگيري شود. درمواردي كه شكستگي ها در هم فرو رفته نيستند دست و شانه  بيمار توسط بانداژ به گردن آويزان و به تنه بسته ميشود. پس از 3 -2 هفته كه درد بيمار از بين رفت و قطعات شكسته شده تا حدودي به يكديگر چسبيدند حركات شانه بيمار تحت نظر پزشك يا يك فيزيوتراپ شروع ميشود.

دراين روش پزشك ارتوپد پس از كنار زدن پوست و عضلات قطعات شكسته شده را در كنار يكديگر قرارداده و آنها را توسط پيچ و پلاك به يكديگر فيكس ميكند. در افراد مسن و در مواردي كه قطعات شكسته شده زياد و با جابجايي زياد باشند يكي از روش هاي جراحي خارج كردن سر و گردن استخوان بازو و جايگزين كردن آن با يك مفصل مصنوعي است. رعايت اقداماتي كه توسط پزشك و پرستار به بيمار آموزش داده ميشود از اهميت خاصي برخوردار است. بيمار بايد مراجعه به درمانگاه برنامه خود قرار دهد.

نكات بهداشتي درماني پيشگيرانه مهمي كه بيماران در طول بستري دراين بخش بايستي رعايت كنند:

1.      شستن به موقع دستها با آب وصابون بعد از استفاده از سرويس بهداشتي ، قبل از صرف غذا و در صورت مشاهده هرگونه آلودگي واضح در دستها

2.      رعايت بهداشت فردي ، شستشوي به موقع سر وبدن براي جلوگيري از ايجاد بوي نامطبوع در بدن

3.      استفاده از ظروف مربوط به ادرار و مدفوع به صورت شخصي ، شستشوي مناسب و خشك كردن آن پس از هربار استفاده و قرار دادن ظروف در جايگاه مخصوص

4.      تميز و مرتب نگه داشتن فضاي اطراف خود و جلوگيري از قراردادن هرگونه وسيله شخصي مستقيماً روي زمين

5.      استفاده از ميزغذا هنگام صرف غذا و عدم استفاده از طرف غذا مستقيما بر روي تخت

6.       در صورت عدم استفاده از غذا در زمان مقرر، مواد غذايي را در يخچال بخش قرار دهيد.

7.      از دستكاري زخم پرهيز نموده و در صورت بروز هرگونه مشكل پرستار بخش را مطلع نمائيد.

8.      جهت دفع ظروف غذا جبه شيريني ، باقيمانده مواد غذايي و ساير زباله هاي غير عفوني از سطل زرد استفاده نكنيد.

9.      عدم استعمال دخانيات در بيمارستان به منظور بهبود هر چه سريعتر بيماري و جلوگيري از آلودگي هوا

10. از آوردن پتو ، بالش و هرگونه زير انداز خودداري شود.

11. در زمان بستري در بخش با صداي آرام صحبت كنيد تا باعث مزاحمت ديگران نشويد.

1398/07/20
Powered by DorsaPortal